Апр 02 2018

История башкирских родов т.23 Кудей, Мурзалар, Каратавлы

История башкирских родов:(сб. док. и материалов)/ РАН, Уфимск.науч. центр, Ин-т ист., языка и лит., Центр изучения ист. наследия Башкортостана “Шежере”; [под ред. Е.Р.Малая, А.Р.Андреевой; отв. ред. С.И. Хамидуллин].- Уфа:Уфим. полиграфкомбинат,2014.-
т.23:Кудей, Мурзалар, Каратавлы.-2017.-807с.: ил., портр.
Халҡыбыҙҙың арҙаҡлы һәм яратҡан улы, милләтебеҙҙең рухи йондоҙо, бөйөк аҡыл эйәһе Мостафа Сафа улы Кәримовтың холоҡ-ҡылығы, ғәмәле өлгөлө, өгөт-нәсихәте, фатихаһы фәһемле һәм ҡәҙерле. Аҡһаҡалыбыҙҙың алтынға бәрәбәр фекерҙәренең бәләкәй генә өҙөгөн һеҙгә лә еткерәбеҙ. Ул әҙиптең «Ап-асыҡ тор һәр ваҡытта, әй, китап» әңгәмәһенән килтерелә: Китап – мәңгелек әйбер ул. Китап тигән төшөнсә үҙе бөйөк – математикамы, химиямы, матур әҙәбиәтме, фәлсәфәме – бөтә кешелек рухының, цивилизацияның нигеҙе, асылы ул; сәләмәт тәндә – сәләмәт рух. Был ҡәҙимге хәҡиҡәт. Физкультура – тән һаулығы өсөн, ә йән һаулығы өсөн китап йәшәргә тейеш; китапһыҙ халыҡ – наҙан; тәбиғәт тә, тормош та, ижад та тигеҙләүҙе үҙһенмәй; әҙәбиәттә ориентирҙар булырға тейеш; китап – ул сер. Уны ҡулға алыу менән һөйгән йәреңә ҡағылыу менән бер. Тарихта бөтә халыҡтарҙың иң аҡыллы, иң мөҡәддәс һүҙҙәре шул китаптарға теркәлгән, улар быуаттарҙан быуаттарға, быуындарҙан быуындарға күсеп, кешеләргә аң. Ғилем, иман, матурлыҡ килтергән. Донъя күргән һәр яңы китап – яңы мөғжизә ул.
Книга поступила во все библиотеки